Opsesija kilogramima: Kako mediji utiču na naše samopoštovanje

Kupina Blog 2024-04-04

Da li ste opsednuti svojom težinom? Otkrijte kako mediji utiču na naše percepcije idealnog tela i naučite kako razviti zdrav odnos prema ishrani i sopstvenom telu.

Opsesija kilogramima: Kako mediji utiču na naše samopoštovanje

U modernom dobu, dobar izgled se ističe kao jedan od glavnih kvaliteta čoveka, a to je sve češće povezano sa zahtevom da se bude mršav. Mediji su do te mere počeli da isticu mršavost kao kvalitet da su ljudi, posebno žene, opterećeni brojanjem kalorija i razmišljanjem o hrani. Anoreksične manekenke i javne ličnosti predstavljaju model devojkama koje se svakodnevno izgladnjuju.

Kako gledamo na ovaj problem?

Mnogi priznaju da je takvo razmišljanje zahvatilo i njih. "Puno vremena posvećujem brizi o ishrani i pazim da se ne ugojim. Evo, npr. sada sam se ugojila pola kilograma, tako da imam 52,5 kg na visinu 170 cm. Znam da to nije puno i da prema tabeli preporučenog BMI spadam u kategoriju neuhranjenih, ali bukvalno sam ljuta na sebe zbog tih pola kilograma," izjavljuje jedna od ispitanica.

Medijski pritisak i realnost

"Ne dozvoljavam medijima da mi ispiraju mozak. Od kad sam izgubila zdravlje, bitno mi je da sam, koliko mogu, zdrava i rumena," kaže druga učesnica diskusije. "Meni je stalo da lepo izgledam i budem vitka, ali ne po cenu zdravlja. Ja to postižem pravilnom i zdravom ishranom, ne gladovanjem, i sportom. Inače sam protivnik bilo kakvih rigoroznih dijeta i gladovanja."

Individualni pristup telu

"Mislim da čovek treba da pre svega poštuje sebe i svoje telo i bude svestan njegovih mogućnosti i ograničenja. Nemamo svi iste fizičke predispozicije i u skladu sa tim treba živeti. Nemaju sve žene manekensku građu i ne treba to da im bude ideal," ističe treća osoba.

"Meni nije lepo mršavo, izgladnelo telo po svaku cenu, nego oblikovano i zategnuto telo, a to se postiže dobrom ishranom i vežbama," dodaje.

Ekstremi u ishrani

Neki su spremni na ekstreme: "Ako treba da se bira između anoreksičnosti i gojaznosti, glasam za anoreksičnost." Međutim, većina se slaže da ključ leži u balansu: "Imam nekih 5-6 kg viška. Vodim računa o ishrani i fizičkoj aktivnosti, volim da pešačim i da plivam. Nisam više u fazi opterećivanja. Mislim da sve svoje dobro sa sobom nosim i da od viška glava ne boli."

Psihološki aspekti

Mnoge žene priznaju da su imale period opsesije: "Bila sam prilično opterećena kilogramima dok nisam smršala, a sad više nisam, ali se trudim da se hranim zdravo i naravno pazim šta jedem." Druge dodaju: "Možda malčice jesam opterećena, ali se trudim da svoju kilažu uvek držim na idealnom nivou, pa je u poslednje vreme sve manje panike."

Štetnost dijeta

"Mrzim dijete. Na stranu to što su potpuno beskorisne, ljudi su samo u tripu da ti dijeta pomaže nešto, a u stvari samo mučiš organizam i na kraju ti ispadne još gore," ističe jedan komentator. "Zaboravite sve one sumanute savete tipa 'kako izgubiti deset kg za pet dana'. Dijete koje podrazumevaju totalno gladovanje - jednostavno, čovek nije napravljen da može da živi na čaši vode i dve jabuke dnevno."

Realni saveti za gubitak težine

Umesto ekstremnih metoda, predlaže se umeren pristup: "Sa takvim metodama, ako ste baš mazohista, izgubićete možda nekoliko kg, i onda ćete izmučeni i gladni navaliti na frižider i biće još gore. Poenta je da samo malo korigujete vašu standardnu ishranu."

Konkretni saveti uključuju:

  • Zameniti burek integralnim pecivom, musli, voćem
  • Koristiti niskokalorična mesa (piletina, riba)
  • Povećati unos salata
  • Smanjiti ili izbaciti hleb
  • Odreći se slatkiša, slanih grickalica i gaziranih sokova bar mesec dana
  • Ubaciti fizičku aktivnost (trčanje, vožnja bicikla)

Odnos prema sopstvenom telu

Ključna poruka je prihvatanje sebe: "Nije važno koliko će kg vaga pokaziti, važno je kako izgledate. Nismo svi isto građeni, tako da sve te formule oko idealne težine padaju u vodu. Neko sa 170cm i 55kg izgleda taman, a neko je mršav."

"Najbolje znam po garderobi je li vreme da malo oladim sa testom i slatkišima," dodaje jedna od učesnica. "Ne sme žena, čovek sebi da dozvoli da se zapusti po pitanju kilaže, pogotovo kad predje 30. Bolje gladovati ne zbog izgleda, već zbog svih rizika koje gojaznost za sobom vuče, a fizička neaktivnost ubija."

Zdrava alternativa

"Ja sam izgubila kg kada sam shvatila da slatkiši i testo mogu da mi unište život i zdravlje nepovratno. Prvo sam to izbacila, zatim brzu hranu, uvela voće i salate. Nije to sad hrana u kojoj uživamo, ali zdravlje i vitak struk koji nosi lepšu garderobu vrede," deli svoje iskustvo jedna žena.

Zaključak

Opsesija kilogramima je ozbiljan problem savremenog društva koji može dovesti do poremećaja u ishrani i drugih zdravstvenih problema. Ključ je u pronalaženju balansa - zdrava ishrana, redovna fizička aktivnost i prihvatanje sopstvenog tela sa svim njegovim predispozicijama. Idealna težina je ona na kojoj se osećate dobro, imate energiju i dobro zdravlje, a ne broj koji vam nameću mediji ili društveni standardi.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.